V piatok 6. decembra 2019 navštívili ôsmaci brniansky Špilberk, pevnosť s bohatou históriou. Zamerali sa na kazematy, podzemné chodby slúžiace ako prístup k delovým komorám či sklady vojenského materiálu a ubytovanie. Na Špilberku boli vstavané v polovici 18. storočia do severnej a južnej hradnej priekopy. Nachádzali sa v nich aj pece, ktoré mohli napiecť chlieb až pre 5000 ľudí a v severných kazematách mohlo byť ubytovaných až 1200 vojakov. Do polovice 19. storočia kazematy slúžili ako jedno z najtvrdších väzení svojej doby v Európe. Žalár sa tu potom objavil už len za protektorátu, keď na hrade sídlilo nejakú dobu gestapo. Špilberk v roku 1962 vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku s ohľadom na utrpenie tunajších väzňov. Veď práve tu končili aj takzvaní politickí väzni z rôznych krajín monarchie bojujúci za ľudské práva, slobodu národov a proti bezpráviu. I preto mal Špilberk povesť žalára národov. No a v centre mesta sa naši žiaci naladili predvianočne.
Novinky
Žiaci ôsmeho ročníka za históriou do Brna
Mikulášsky deň u nás
Adventný čas aj v našej škole spríjemnil príchod Mikuláša s družinou anjelov i čertov. Deviataci sa na šiesty decembrový deň pripravili a potešili všetkých, no najmä tých mladších. Školou zneli pesničky, recitovali sa básničky. Žiaci I. stupňa sa spoločne predvianočne naladili na koncerte. Príjemný deň!
8. A o komikse
Literárna kuchyňa knižnice malackého MCK sa v stredu 4. decembra 2019 otvorila pre našich ôsmakov. Tí zisťovali, z ktorých ingrediencií sa pripravuje komiks, príbeh tvorený sériou kreslených obrázkov s krátkym textom, väčšinou priamou rečou v bublinách. O vytváraní komiksov z literárnej predlohy, o výtvarnom spracovaní príbehov sa so žiakmi 8. A porozprávali spisovateľ Martin Jurík a výtvarník Andrej Wsól. Ďakujeme za rozprávanie na zaujímavú tému!
Šiestaci ako bystrí gurmáni
Žiaci 6. A triedy navštívili v utorok 3. decembra 2019 laboratórium Strednej odbornej školy chemickej v bratislavskom Vlčom Hrdle. Prostredníctvom programu Bystrí gurmáni sa zaoberali otázkou, prečo plody ovocia a zeleniny sú farebné a zdravé. Chemickým experimentom Šampión vitamín C deti zisťovali obsah tohto vitamínu v čerstvej a priemyselne vyrábanej citrónovej a pomarančovej šťave. V pokuse Ovocná a zeleninová výzva bádatelia porovnávali obsah vitamínu C v rôznych druhoch ovocia a zeleniny. V záverečnom pokuse Dúha šiestaci pripravili sériové riedenie ovocných štiav a zisťovali ich zloženie podľa farby a vône. Vďaka za zaujímavé predpoludnie!
Geografická olympiáda
Sklonené hlavy nad mapami, určovanie azimutu, cestovanie po všetkých kontinentoch... Päťdesiat žiakov II. stupňa sa zúčastnilo v utorok 3. decembra 2019 školského kola 48. ročníka Geografickej olympiády. Najúspešnejší v jednotlivých kategóriách budú pokračovať v príprave a na začiatku februára sa stretnú s nadšencami zemepisu v okresnom kole.
Mikuláš sa už stretol s deťmi v ŠKD!
Advent, čas očakávania, sme v našej škole začali už v piatok 29. novembra 2019. Deti v ŠKD si najskôr pozreli divadelné predstavenie Bábkového divadla Lienka, potom sa stretli s Mikulášom i čertom. Potešili sa sladkému kalendáru, ktorý našim žiakom pripomenie dni zostávajúce do Vianoc. Tie by sme si mali spríjemňovať - nielen sebe, ale i ľuďom okolo seba. Teší nás, že sme sa opäť mohli stretnúť s klientmi a so zamestnancami Domu Svitania, ktorí ponúkli našim žiakom svoje výrobky. Tretiaci, štvrtáci aj niektoré pani učiteľky pripravili balíčky s potešením pre seniorov. Radostné a pokojné dni!
Aj malí môžu pomáhať prírode
S mimovládnou organizáciou DAPHNE – Inštitútom aplikovanej ekológie, spolupracujeme niekoľko rokov. Po prvý raz sa však v našej škole pod vedením lektoriek z uvedenej organizácie uskutočnilo stretnutie učiteľov materských škôl a 1. a 2. ročníka ZŠ. Program Aj malí môžu pomáhať prírode vychádza z knihy šiestich príbehov o ochrane prírody Napínavé dobrodružstvá Toly, Poly a Emila. Prostredníctvom nej sa učiteľom prezentovala metodika práce s knihou aj 2 nové environmentálne výučbové programy. Dňa 29. novembra 2019 sa učitelia stretli vďaka podpore z Medzinárodného Vyšehradského fondu. Zaujímavé námety určite využijeme aj my vo výchovno-vzdelávacom procese.
Všetkovedko zavítal i k nám
28. novembra 2019 sa i naši druháci, tretiaci a štvrtáci zaradili medzi 22 000 detí na Slovensku, ktoré sa pustili do riešenia tridsiatich úloh z rôznych oblastí. Vo veľkom súboji o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími deti dumali o prírodovede, vlastivede,slovenskom jazyku a literatúre, matematike, výtvarnej výchove... Sme zvedaví, ako sa našim žiakom darilo.
V basketbale dievčatá aj chlapci s bronzom
V pondelok 25. novembra 2019 a v utorok 26. novembra 2019 sa uskutočnilo okresné kolo v basketbale. V prvý deň vybehli na palubovku chlapci, v druhý deň okresný turnaj odohrali dievčatá. Naši žiaci hrali o tretie miesto, čo sa im aj podarilo získať. Blahoželáme!
Ôsmaci a deviataci v Aureliu
Ôsmaci a žiaci 9. A sa vo štvrtok 21. 11. 2019 a v piatok 22. 11. 2019 vybrali do bratislavského centra vedy Aurelium, aby si poznatky z fyziky overili aj na exponátoch interaktívnej výstavy. Naši žiaci experimentovali v oblasti optiky, mechaniky, dynamiky, akustiky, no azda najviac sa im pozdával automobilový trenažér.
Príbeh hudby opäť aj u nás
V piatok 22. novembra 2019 sledovali žiaci 3. B, 4. A, 4. B, 5. B online druhý koncert Príbeh hudby s názvom O nesmrteľnosti. Prečo práve o nej? Mnohí hudobní skladatelia či interpreti sa stali nezabudnuteľnými - a to pripomenuli účinkujúci: Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Bratislavský chlapčenský zbor, rómsky folklórny súbor Romano Jilo, Maroš Klátik (klavír), Gabriel Rovňák ml., dirigent a sprievodca koncertom. Vďaka za zaujímavé stretnutie s hudbou!
Tretiaci a štvrtáci v brnianskom VIDA centre
Naši tretiaci a štvrtáci sa v stredu 20. novembra 2019 premenili na bádateľov. Navštívili VIDA centrum v Brne, aby si prakticky vyskúšali rôzne prírodovedné javy. Hľadali odpovede na otázky o fungovaní ľudského tela. Uchvátilo ich premietanie 3D filmu o oceánoch, zaoberali sa zvukom... Úžasný deň: Tretiaci a štvrtáci v brnianskom VIDA centre
11
Testovanie piatakov
V stredu 20. novembra 2019 sa aj naša škola stala súčasťou celoslovenského testovania žiakov piateho ročníka. Žiaci sústredene, pokojne riešili úlohy z matematiky a zo slovenského jazyka a literatúry. Piataci aj učitelia sú zvedaví na výsledky, ktoré sa dozvieme o mesiac.
Stolnotenisové a florbalové úspechy
V stredu 13. novembra 2019 sa v malackej stolnotenisovej hale uskutočnilo okresné kolo v hre s raketou a ľahučkou celuloidovou loptičkou. Dievčatá získali bronzové medaily. Tešíme sa víťazstvu nášho družstva chlapcov a ich postupu do krajského kola. V piatok 15. novembra 2019 sa stretli florbalové tímy, ktoré postúpili do okresného kola, v stupavskej hale. Naši chlapci hrali so zápalom, no rozdiel jedného gólu ich posunul na striebornú priečku. Vynikajúci výsledok!
Komparo u deviatakov
Deviataci kráčajú po ceste k vážnemu rozhodnutiu. Po programe Pripravím sa na budúce povolanie so zamestnankyňami CPPPaP v Malackách, po prezentáciách stredných škôl i duálnej formy vzdelávania sa vo štvrtok 14. novembra 2019 venovali skúšobnému testovaniu Komparo 2019 z matematiky, slovenského jazyka a literatúry.
Mlynárkin pytač s našimi piatakmi
Žiaci piateho ročníka sa v stredu 13. novembra 2019 vybrali do trnavského Divadla Jána Palárika. Našim piatakom sa veľmi páčil rozprávkový príbeh o mladej pyšnej mlynárke, ktorá sa dostane až do samotného pekla medzi čertov. Vo veselej komédii s pesničkami vládol humor a dobrá nálada. A všetkých potešil záver: dobro nad zlom opäť zvíťazilo!
Deviataci v seredskom Múzeu holokaustu
Počas II. svetovej vojny boli v Seredi, Novákoch a Vyhniach vybudované pracovné a koncentračné tábory pre Židov. Z nich boli vypravované deportačné vlaky do koncentračných táborov na územia okupované nacistami. Väčšina deportovaných sa už naspäť nikdy nevrátila. Táborové objekty v Novákoch a Vyhniach sa nezachovali. Tábor v Seredi predstavuje jediný autentický pracovný a koncentračný tábor z obdobia druhej svetovej vojny na území Slovenskej republiky. Múzeum holokaustu v Seredi navštívili v piatok 8. novembra 2019 aj naši deviataci, aby sa o tejto téme dozvedeli viac priamo v priestoroch bývalého tábora. Zaujalo ich rozprávanie o podmienkach v tábore, osude židovského obyvateľstva počas II. svetovej vojny aj expozícia venovaná tým, ktorí sa odvážili pomôcť ľuďom v ohrození života.
1
Bronz vo vybíjanej
V stredu 6. novembra 2019 sa Športová hala Malina a telocvičňa v ZŠ na Záhoráckej ulici stali dejiskom okresného kola vo vybíjanej. Celkovo sa stretlo trinásť družstiev rozdelených do dvoch skupín. Našim štvrtákom sa darilo v základnej skupine. Postúpili medzi najlepších a veľmi sa tešíme bronzovej priečke v okresnom kole. Radosť máme aj z našich florbalistov, ktorým sa podarilo v utorok 5. 11. 2019 postúpiť z prvého miesta predkola do okresného turnaja.
Siedmaci v Literárnej kuchyni
Žiaci 7. A, C sa zoznámili so zaujímavou knižnou novinkou. Andrea Kellö Žáčoková vo svojej knihe ponúka päťdesiat zaujímavých príbehov odvážnych slovenských žien. Pôsobili v rozmanitých oblastiach spoločenského, vedeckého a kultúrneho života, žili v rôznych obdobiach a vykonali čosi, čo ovplyvnilo život iných ľudí alebo celej spoločnosti. SuperŽENY sa stali témou besedy v Literárnej kuchyni MCK v príjemnej spoločnosti samotnej autorky aj spisovateľky Denisy Fulmekovej v stredu 6. novembra 2019. Žiaci sa dozvedeli o zbieraní podkladov, štúdiu v archívoch, rozhovoroch s deťmi autorky... Siedmaci sa potešili aj knižnej odmene za správne kvízové odpovede. Ďakujeme za možnosť dozvedieť sa viac napríklad o sv. Alžbete, misionárke Veronike Ráckovej, pestovateľke ruží Márii Henriete Chotekovej, lekárke Márii Bellovej, botaničke Izabele Textorisovej... Opäť zaujímavá kniha nielen na hodiny literatúry a dejepisu!
Jeseň v ŠKD
Spoločné popoludnia v školskom klube detí majú svoje čaro. Tohtoročná zlatistá jeseň umožnila deťom navštevujúcim ŠKD dosýta sa vyšantiť v aeráli školského dvora či v Zámockom parku. Stihli však aj mnohé iné aktivity. Veď posúďte: pripravili výstavku plodov jesene, pripomenuli si Svetový deň mlieka v školách, zapojili sa do súťaže Jeseň očami detí a najzaujímavejšie práce boli odmenené i vystavené v CVČ, navštívili tvorivú dielňu v MCK, zbierali gaštany, žalude, listy či iné prírodniny, ba aj vytvorili jedinečné výtvarné dielka, v kine si pozreli film Tajný život maznáčikov 2, vyvetrali šarkany a súťažili o najlepšieho letca... Jednoducho - super dni: Jeseň v ŠKD
25