• Večerný beh zdravia - Beh vďaky SNP

• V piatok 9. septembra 2022 sa uskutočnil 39. ročník Večerného behu zdravia - Behu vďaky SNP. Priaznivé počasie prilákalo 297 bežcov. Tí sa zaregistrovali na našom školskom dvore a spoločne sa vydali na trať dlhú viac ako dva kilometre do cieľa v Zámockom parku. Na pretekoch, v ktorých ide o radosť z pohybu i stretnutia s kamarátmi, sa zúčastnili aj osemdesiati štyria žiaci z Dérerky. Spomedzi nich sa na stupienky víťazov postavila Lena Húšťavová, tretia medzi prváčkami a druháčkami, Thomas Stašek, tretí medzi tretiakmi a štvrtákmi, a v rovnakej kategórii druhá Sára Havlíková. V kategórii žiačok 5. - 7. ročníka zvíťazila šiestačka Nela Stašková. Všetci sme sa potešili príjemnému poobediu.

• Na prahu nového školského roka

• Základná škola Dr. J. Dérera v Malackách je jubilantkou. Jej otvorenie sa uskutočnilo 25. 9. 1932 po slávnostnom sprievode Malačanov do novej školy v prítomnosti Dr. Ivana Dérera, ministra školstva a národnej osvety, ktorý sa poďakoval za česť, že škola je pomenovaná po jeho otcovi Dr. Jozefovi Dérerovi. Táto moderná škola s kresliarňou, prírodovednou miestnosťou aj telocvičňou sa stala prvou pokusnou školou na Slovensku. S pokusným vyučovaním sa začalo v šk. roku 1932/1933. Išlo o reformy výchovné i vyučovacie, rešpektujúce každého jednotlivca. Inovácia tkvela v pestovaní mravných hodnôt a vo vedení žiakov k samostatnosti. Každá trieda mala starostu. Úloha samosprávy spočívala v starostlivosti o poriadok v škole. V 1. ročníku ľudovej školy sa začalo vyučovať tzv. globálnou metódou, čiže od poznania celých slov k slabikám. Učitelia upravovali učebnú látku tak, aby si museli vyhľadávať nové učivo žiaci sami. Pri vyučovaní geometrie, kreslenia a ručných prác sa žiakom nepredkladali žiadne návody, každý mal tvoriť podľa vlastnej úvahy. Deväť desiatok rokov. Stovky žiakov a žiačok, učiteľov. Čo sa zmenilo zásadným spôsobom za taký dlhý čas? Táto škola sa stala sprievodkyňou i súčasťou života veľkého počtu obyvateľov Malaciek aj blízkeho okolia. Každý sa usiloval a vy sa tiež usilujete hľadať svoju cestu, napĺňať vlastné sny, túžby, očakávania. Nezáležalo na tom, či škola niesla názov Štátna meštianska a ľudová škola Dr. Jozefa Dérera, Štátna pokusná škola v Malackách, Osemročná stredná škola, Základná deväťročná škola, I. ZDŠ či v roku 1970 opäť s čestným názvom s menom Dr. Jozefa Dérera, právnika a národovca. Pedagogický zbor sa vždy usiloval o to, aby žiaci z Dérerky odchádzali čo najviac pripravení do ďalšieho života s odhodlaním prekonávať nejednu prekážku. Zostáva nám veriť, že v školskom roku 2022/23 budeme mať dostatok síl, dobrej a pevnej vôle v našej spoločnej každodennej práci. Mnoho radosti v školskom roku 2022/23!